Dracena jest bardzo lubianą rośliną doniczkową. Pochodzi z tropikalnych obszarów. Cenimy ją za jej ozdobne liście oraz za bardzo ładny przekrój. W doniczkowej uprawie są spotykane przeróżne gatunki, jak i odmiany draceny. Do najpopularniejszych należy dracena obrzeżona, wonna oraz Sandera. Sprawdźmy, jak należy pielęgnować dracenę, jak ją podlewać oraz jakie problemy w uprawie możemy napotkać.

Kwiat dracena - podstawy domowej pielęgnacji

Na pewno dracena to przepiękna roślina, która jest obiektem westchnień miłośników kwiatów. Aby móc cieszyć się przepięknym wyglądem tej rośliny, to musimy stosować się do kilku ważnych porad. Najważniejsze jest stanowisko oraz odpowiednie podlewanie. Gdy zapewnimy swojej dracenie te dwa aspekty, to możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy połowę sukcesu. O tych dwóch sprawach poświęcimy osobne części artykułu.

Nie możemy zapominać o odpowiednim nawożeniu. Nawozem dracenę powinniśmy zasilać raz na sześć tygodni wiosną oraz latem. Nie możemy w żadnym wypadku nawozić dracen jesienią oraz zimą.

Każdy hodowca dracen powinien wiedzieć, że na tych pięknych roślinach zdarzają się występować tarczniki oraz wełnowce. Gdy się u nas pojawią, to pamiętajmy, aby od razu zastosować środki ochron roślin.

Warto wspomnieć także o spoczynku zimowym. Draceny w stan spoczynku przechodzą jesienią oraz zimą. W tym czasie nie wolno nam ich nawozić. Draceny podlewa się rzadki i odlewa się w tym okresie nadmiar wody, który się znajdzie po podlewaniu w podstawce.

Jakie stanowisko będzie najlepsze dla draceny?

Jeśli chodzi o stanowisko idealne dla draceny, to raczej nie powinniśmy jej ustawić w ostrym słońcu. Jednak draceny lubią jasne miejsca szczególnie jeśli posiada ona liście ze wzorkami. Draceny na pewno nie tolerują zimna. W związku z tym, powinniśmy je trzymać z daleka od przeciągów. Temperatura, w której stoi dracena temperatura nie może spaść poniżej 10 stopni Celsjusza.

Jak podlewać?

Pielęgnacja draceny wymaga podlewania raz lub dwa razy w tygodniu. Zimą draceny podlewamy nieco rzadziej. Nie należy w żadnym wypadku pozostawiać wody na podstawce i zawsze zlać jej nadmiar, ponieważ woda pozostawiona prowadzić może do gnicia korzeni. Wyjątkiem jest tutaj odmiana dracena Sandera, która rosnąć może nawet w samej wodzie. Mniej więcej raz na dwa tygodnie roślinę zasilić wart płynnym nawozem, który jest rozcieńczony w wodzie do podlewania. Także wskazana jest wilgotność wysoka powietrza oraz od czasu do czasu zraszajmy liście. Wiele cennych porad znajdziemy na stronie https://ladnydom.pl/

Dracena

Dlaczego dracena gubi liście?

Bardzo podobnie jak w przypadku innych doniczkowych roślin, tak i w przypadku dracen do czynienia mamy z chorobami. Jeśli tylko zauważymy jakieś objawy niepokoję i zareagujemy w porę, będziemy w sanie pomóc naszej dracenie. Musimy wiedzieć, jakie konkretnie choroby trapić mogą dracenę. Jeśli zauważymy, że dracena niestety gubi liście lub też liście draceny żółkną, powinniśmy już zacząć działać.

Jedną z oznak najczęstszych, jaką można zauważyć podczas uprawy draceny, są mocno przeschnięte końcówki liści. Ich przyczyną usychania jest za suche powietrze w danym pomieszczeniu. Najczęściej zjawisko usychania końcówek liście w tej roślinie zauważalne jest zimą, które ogrzewane są nasze mieszkania. Aby móc roślinie pomóc, wystarczy zraszać regularnie liście lub też ustawić pod liśćmi naczynia z wodą. Warto unikać samego bytowania draceny przy kaloryferze.

Wiele osób się uskarża, że draceny gubią liście. Takowe zjawisko może być spowodowane zbyt niską wilgotność powietrza. W takowym przypadku liście draceny zaczną masowo odpadać, a pień sam w sobie zacznie się ogołacać. Warto pamiętać, że odpadanie liści dolnych draceny jest zjawiskiem naturalnym - ma to bezpośredni związek ze wzrostem roślina, która to gubiąc liście dolne po pewnym czasie wypuści nowe.

Na sam koniec wspomnijmy o pękaniu brzegów liści w dracenie. Takowe zjawisko jest często spotykane w deremeńskiej dracenie, której liście są znacznie grubsze. Pękanie liści na brzegach spowodowane jest zmianą nagłą temperatury, na przykład po przyniesieniu draceny z chłodniejszego miejsca do mieszkania ciepłego. Gdy chcemy zapobiec powstawaniu takich pęknięci, musimy dracenie zapewnić temperaturę stałą wzrostu, nawet bez zawahań krótkotrwałych. Na pewno poradzimy sobie z tego rodzaju problemami.