Łuparka do drewna to rozwiązanie problemu, jakim jest cięcie dużej ilości drewna opałowego. Obecnie istnieją dwa rodzaje łuparek do drewna, które opierają się na dwóch różnych korpusach roboczych. Z dwóch konstrukcji najprostsza jest łuparka do drewna typu śrubowego. Kluczowym jej elementem jest dobranie odpowiedniego stożka.

Stożek do łuparki: rozmiary

Wybierając łuparkę zwróć uwagę na silnik. Najważniejsze tutaj jest prawidłowe wybranie obu elementów. Na przykład można zainstalować małe koło pasowe na wale silnika i zainstalować koło pasowe o dużej średnicy na wale, na którym zamontowany jest stożek. A im większa różnica między średnicami kół pasowych, tym mocniejsza będzie łuparka do drewna. Bardzo ważnym wskaźnikiem jest prędkość obrotowa ciała roboczego. Nie powinna przekraczać 500 obr/min. Dlatego konieczne jest dobranie odpowiedniej skrzyni biegów do silnika elektrycznego.

Same łożyska są montowane na łuparce do drewna w specjalnej obudowie żeliwnej lub stalowej. Obudowa może być osobna dla każdego łożyska lub jedna dla dwóch jednocześnie. Łożyska są przymocowane za pomocą śrub. Sama rama w miejscu montażu musi być bardzo mocna, dlatego w miejscach mocowania pod obudowami łożysk montowany jest profil metalowy, który jest przyspawany do ramy łuparki za pomocą spawania elektrycznego. Sama podstawa maszyny składa się z rur lub narożników.

Jednak najważniejszym elementem łuparki śrubowej jest stożek. Jest wykonany ze stali narzędziowej, która jest bardzo wytrzymała. Ważne jest, aby dobrać go w odpowiednim rozmiarze, ponieważ to od tego zależeć będzie rozmiar łupanych kłód. Oto stosunek wymiarów stożka do wymiarów kłód, które mają być cięte, przy tej samej długości narzędzia.

  • Średnica - 70 mm, wielkość skosu - 1,1. Przy tych parametrach głębokość podziału wyniesie 450 mm.
  • Średnica - 80 mm, faza - 1,2, głębokość łupania - 550 mm.
  • Średnica - 100 mm, faza - 1,5, głębokość łupania - 750 mm.

Zwróć szczególną uwagę na kierunek gwintowania. Podczas wkręcania stożka powinien on wciąć się w kłodę, jednocześnie ciągnąc go do siebie. W rzeczywistości za jego pomocą wykonywany jest dodatkowy ruch przedmiotu obrabianego - translacyjny. Jest to bardzo ważne w przypadku domowych łuparek stożkowych (220 V), ponieważ nie będą one miały jednostki zasilającej.

stożek do łuparki

Jak dobrać odpowiedni rozmiar stożka do łuparki?

Wybór stożka zależy od jego konstrukcji. Wyróżniamy dwa rodzaje stożków:

  • z trzpieniem;
  • z otworem wewnętrznym.

W pierwszym przypadku, w wale, na którym montowany będzie stożek, sprawdzamy koniec otworu, aby pasował do wielkości średnicy trzpienia. Ten ostatni jest wkładany do otworu i mocowany w nim za pomocą śruby, która jest wkręcana w bok szybu. W drugim przypadku sam wał jest wkładany do otworu stożka, gdzie jest mocowany za pomocą dwóch śrub blokujących. Stożek do łuparki powinien być tak rozmieszczony, aby zapewnić nam najwyższą wygodę użytkowania. Wysokość maszyny musi odpowiadać wzrostowi osoby. Istnieją jednak przeciętne zalecane wymiary, które można przyjąć za podstawę do montażu.

  • długość maszyny - 85 cm;
  • wysokość - 65 cm;
  • szerokość - 45 cm.

Stożki do łuparki znajdziesz w ofercie sklepu na stronie https://alltech-shop.eu/

Eksperci zalecają również zainstalowanie silnika pod stołem, na którym będzie cięte drewno. Po pierwsze skróci to długość łuparki, a po drugie stół ma chronić silnik przed wiórami, które lecą podczas procesu cięcia. Jeżeli w konstrukcji urządzenia znajdują się otwarte części wirujące (pasy, łańcuchy, pół sprzęgła łączące elementy wirujące dwóch węzłów), to należy je zamknąć. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonana jest łuparka, to najlepiej użyć do tego metalowych narożników o wymiarach 40x40 mm i blachy stalowej o grubości 1 mm.

Najczęściej spotykane są rozdzielacze śrubowe drugiego typu, które można stosować z dowolnymi silnikami elektrycznymi. Zmniejszenie prędkości w nich osiąga się dzięki zastosowaniu różnych skrzyń biegów lub napędów pasowych. Koło zębate o małej średnicy jest umieszczone na wale roboczym silnika elektrycznego, a duże koło pasowe jest zamontowane na stożku łuparki do drewna. Ich wymiary muszą być tak dobrane, aby prędkość obrotowa silnika nie przekraczała 500 obr/min. Zdarza się, że przy zastosowaniu szybkoobrotowych silników elektrycznych trudno jest osiągnąć wymagane wartości prędkości. W takim przypadku warto założyć wałek pośredni i specjalną przekładnię schodkową.