Niekwestionowanymi walorami dobrze prosperującego warsztatu samochodowego są przede wszystkim wiedza i doświadczenie mechanika. Są to aspekty, które pozwalają nie tylko na utrzymanie stałego grona klientów, ale umożliwiają także bardzo szybkie rozpowszechnienie pozytywnych opinii o warsztacie. Usługi muszą być zawsze świadczone na najwyższym poziomie, a sam warsztat stanowi swoistą wizytówkę właściciela. Najistotniejszą kwestią w warsztacie są narzędzie, w które jest wyposażony.

Podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego

Na wyposażenie warsztatu samochodowego składa się kilka aspektów. W dobrze prosperującym warsztacie samochodowym muszą się znaleźć:

  1. Meble warsztatowe - zarówno szafki, stoły i regały powinny charakteryzować się wytrzymałością i wysoką odpornością na uderzenia. Dodatkowo warto zadbać o to, żeby w warsztacie znajdowały się wózki warsztatowe, które pozwalają na swobodniejsze przewożenie potrzebnych narzędzi. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na obecność dodatkowych zabezpieczeń. 
  2. Klucze i narzędzia ręczne - żaden warsztat nie może funkcjonować bez kluczy i innych narzędzi ręcznych. Pozwalają na wykonanie wielu prac w warsztacie. Z pewnością podczas kompletowania tego wyposażenia należy skupić się na wysokiej jakości wykonania. W warsztacie powinny się znaleźć klucze nasadowe, płasko-oczkowe, śrubokręty, szczypce, imbusy, torxy, a także klucze młotkowe.
  3. Narzędzia umożliwiające wykonywanie prac serwisu zawieszenia i układu hamulcowego - w warsztacie nie może zabraknąć urządzeń, które pozwalają na bezpieczne podnoszenie pojazdu. W przypadku samochodów osobowych wystarczające są żaby do 2 ton. Z kolei do napraw samochodów sportowych, czy też tuningowanych konieczne jest posiadanie podnośnika niskoprofilowego. Auta dostawcze powinien unieść podnośnik hydrauliczny. W przypadku częstszych napraw ciężkich pojazdów polecane jest kupno dźwignika. Podstawą z pewnością są zwykłe kobyłki, które będą wystarczające do najczęstszych i najprostszych prac.
  4. Wiertarka i szlifierka - urządzenia, które są podstawą wielu prac mechanicznych, konieczne m.in. do wymiany czujnika cofania.
  5. Sprzęt diagnostyczny - stanowi niemalże podstawowe wyposażenie współczesnego warsztatu. Konieczny do dokonania oceny stanu pojazdu i określenia koniecznych napraw. Z czasem warto zaopatrzyć się również w m.in. ciśnieniomierze i mierniki podciśnienia, sprzęt do kontrolowania sprawności układu hamulcowego, urządzenia do ustawienia geometrii zawieszenia i wiele innych, które pozwolą na znaczące poszerzenia grona posiadanych klientów.
  6. Kompresor - podstawowe urządzenie pozwalające na przedmuchanie, odkręcenie i dokręcenie śrub, dodatkowo sprawdza się podczas lakierowania pojedynczych elementów, a także na pompowanie kół.
  7. Spawarka/migomat - sprzęt konieczny do spawania karoserii, układu wydechowego, podwozia. Konieczny do używania razem ze specjalistyczną maską, tudzież przyłbicą.

Powyższe elementy stanowią wyposażenie kompleksowo działającego zakładu mechanicznego, który świadczy pełen zakres usług. Każdy mechanik, nawet początkujący, musi kierować się wysoką jakością wykonania jak i komfortem użytkowania. Wybierając sprawdzony sprzęt, dokonuje się najlepszej inwestycji w zakład. 

Klucze młotkowe: RODZAJE

Z pewnością w warsztacie samochodowym nie powinno zabraknąć klucza młotkowego, który bywa określany także jako podbijak. Wykorzystywany jest także w przemyśle ciężkim z uwagi na możliwość pracy przy dużych obciążeniach udarowych. Pozwala na dokręcenie ciężkich, zapieczonych, a nawet zardzewiałych śrub. Klucze młotkowe posiadają krótką rękojeść, z jednej strony posiadają końcówkę do nałożenia na śrubę, a z drugiej znajduje się kowadełko do podbijania (np. młotem).

Klucze młotkowe można wybrać spośród dwóch rodzai:

  • klucz do podbijania oczkowy - charakteryzuje się posiadaniem ząbkowanego oczka, które pozwala na stabilne połączenie ze śrubą, co ułatwia przebieg podbijania. Co więcej, chroni on łeb śruby, zabezpieczając go przed ścieraniem i złamaniem. Najczęściej wykorzystywany jest do miejsc o utrudnionym dostępie.
  • klucz do podbijania płaski - cechuje się znacznie węższym zakresem zastosowania w odniesieniu do modelu oczkowego. Przeznaczony jest do montowania i odkręcania śrub posiadających sześciokątne łby. Znajduje zastosowanie wyłącznie w miejscach łatwo dostępnych, z odpowiednią ilością przestrzeni. Zalecany do wykonywania standardowych prac.

W sprzedaży znajdują się również specjalistyczne klucze młotkowe, które wykorzystywane są w warunkach specjalnych, np. zagrożenie wybuchu gazu, czy innych niebezpiecznych substancji chemicznych. Wybór kluczy do podbijania polecamy dokonać w sklepie na https://sklep-warsztat.pl/.