Istnieje wiele rodzajów luster łazienkowych, a to, które wybierzesz, zależy od wyglądu, jaki chcesz osiągnąć i przestrzeni, jaką dysponujesz. Niektóre są montowane na ścianie, inne obracają się na regulowanych podstawach. Niektóre są przymocowane do drzwi szafki. Jeszcze inne stoją na swoim miejscu i są wolnostojące. Ważne jest, aby rozważyć przestrzeń i inny wystrój w pokoju, aby zapewnić, że Twoje lustro będzie wyglądać najlepiej.

Wybór lustra do łazienki - na co zwracać uwagę?

 

  • Wysokość lustra 

Wysokość lustra powinna być od 5-7 cm wyższa, niż wysokość lady i wysokość obszaru zlewu. Możesz również rozważyć wysokość ściany. Pozwoli to na dopasowanie lustra, aby nie było zbyt duże lub zbyt małe dla danego pomieszczenia.

  • Wielkość i kształt lustra 

Kolejną ważną kwestią jest wielkość i kształt lustra. Jego rozmiar może wpłynąć na projekt Twojej łazienki. Prostokątne lustro jest bardziej funkcjonalne, niż owalne, jeśli ma się dużą łazienkę. Jeśli jednak masz ograniczoną przestrzeń na ścianie i chcesz mieć lustro na całej długości, owalne lustro jest najlepszą opcją. Będzie ono również nadawać luksusowy wygląd Twojej łazience. Lustra owalne dostępne są zarówno w wersji oprawionej, jak i bez ramy. Należy pamiętać, że większe lustro łazienkowe będzie wymagało więcej czyszczenia. 

lustro w łazience

  • Styl ramy 

Na koniec warto rozważyć styl ramy. Lustra bez ram mają bardziej nowoczesny wygląd i są zazwyczaj bardziej przystępne cenowo. Są one również łatwiejsze do stylizacji i można je znaleźć w różnych wykończeniach, w tym: mosiądzu, niklu, chromie i matowej czerni. Pamiętaj, że styl i kolor powinny pasować do reszty wystroju Twojej łazienki.

  • Kolor łazienki 

Biały jest najłatwiejszym kolorem do pracy i zawsze odbija pochlebne światło. Ale nawet jeśli masz neutralną łazienkę, twój wybór koloru będzie miał duży wpływ na to, jak twoje lustro wygląda w pomieszczeniu. Brąz może być dobrym wyborem, jeśli szukasz lustra o wyglądzie klasycznym lub vintage. Nie będzie rdzewieć i będzie wyglądać bardzo elegancko. Brązowe ramy lustra mogą również zawierać unikalne formowanie lub rowki. Należy jednak uważać na wykończenie, ponieważ może ono łatwo się zetrzeć, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone. Jeśli planujesz zamontować lustro w swojej łazience, powinieneś rozważyć materiał, z którego jest wykonane, zanim go kupisz.

lampa nad lustro do łazienki

  • Oświetlenie

Źródło światła umieszczone nad lustrem to najwygodniejsza opcja. Lampa ustawiona na drugim końcu pomieszczenia mogłaby być zacieniona, co negatywnie wpłynęłoby na jakość odbicia. Dodatkowo oprawy oświetleniowe znajdujące się blisko powierzchni lustra będą ją lekko podgrzewać, co częściowo zaneguje problem zamglenia.

Oświetlenie lustra łazienkowego LED to pomysłowe i funkcjonalne rozwiązanie. W ten sposób rama lustra staje się elementem wystroju łazienki i uzyskuje się efekt równomiernej, harmonijnej poświaty i wyraźnego odbicia.

lustro podświetlane do łazienki

Lustro do małej łazienki 

Jednym z najlepszych rozwiązań dla małego pomieszczenia może być lustro przymocowane do frontu szafki, umieszczonej nad umywalką. W ten sposób można rozwiązać dwa problemy jednocześnie: przechowywanie kosmetyków i ustawienie lustraJeśli w łazience znajdują się dwie umywalki, dobrym rozwiązaniem jest symetryczny układ dwóch luster. Gdy zamiast wanny zainstalowana jest kabina prysznicowa, warto rozważyć umieszczenie lustra na jednym z jej bocznych skrzydeł.

Dowiedz się więcej: Jakie lustro do łazienki wybrać najlepiej?

Często pragnieniem jest oderwanie się od tradycyjnych projektów łazienek poprzez stworzenie własnego projektu łazienki. Na pierwszy plan może wysuwać się lustrzana mozaika, czyli ściana, która w całości pokryta jest lustrami. Dzięki takim rozwiązaniom wnętrze pomieszczenia zyskuje nie tylko efektowny akcent, ale także brakującą objętość.