Jak mówi starożytne przysłowie: "Oba doświadczenia, które testują twoje życie, to wesele i budowa domu". Zostawimy ten pierwszy temat na inny dzień. Jeśli chodzi o budowę domu, to nie tylko wymaga ona dużo rozwagi i planowania, ale także wymaga od Ciebie skupienia się na celach, w miarę jak dokonujesz szerokiego wachlarza wyborów. Materiały, których potrzebujesz do budowy Twojego domu, mogą być wybrane w oparciu o różne czynniki, takie jak koszt materiału, koszt cyklu życia, lokalizacja, klimat, zrównoważony rozwój, efektywność energetyczna, wartość estetyczna i długoterminowe utrzymanie.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to bardzo dużo, wybieranie tego, co chcesz, zaczyna się od tego, że wiesz, czego potrzebujesz. Podczas gdy koszt jest decydującym czynnikiem w większości decyzji, przed rozpoczęciem należy wziąć pod uwagę ocenę cyklu życia (LCA). Niektóre materiały mogą nie być drogie, ale będą wymagały częstszej wymiany, co zwiększa ogólną sumę wydawanych na nie pieniędzy. Inne mogą być bardzo drogie przy pierwszym zakupie, ale mogą być budowane tak, aby trwały. Przeanalizujmy Twoje opcje:

Które z nich są najłatwiejsze w użyciu?

W kraju takim jak Indie, cegły są najłatwiejsze w użyciu jako materiał budowlany. Nie tylko są one łatwo dostępne, ale także wzmacniają budynek, a tym samym zwiększają wartość nieruchomości. Są one nie tylko ognioodporne, ale także odporne na działanie termitów, są również łatwe do wykonania i najwygodniejsze do pracy. Drewno jest również łatwe w obróbce ze względu na jego różne właściwości naturalne. Jednak jedną z głównych wad tego materiału jest to, że jest on niezwykle podatny na działanie ognia. Połączenie drewna, cegły i cementu byłoby najłatwiejsze do zbudowania domu w Indiach.

Materiały na Twoje ściany - Wybierz mądrze

Ściany naszego domu utrzymują świat na uboczu. Chronią nas przed żywiołami, wspierają nasz dach i wyznaczają granicę tego, co nazywamy "naszym". Ponieważ muszą być budowane tak, aby służyły pokoleniom, bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednie materiały do Twoich ścian.

Cement

Jest to klej, który utrzymuje beton i zaprawy razem, więc potrzeba czasu, aby wybrać jakość cementu z architektem / wykonawcą. Cement, który wybierzesz, powinien mieć niską zawartość wolnego wapna (zmniejsza wypłukiwanie) i być mniej przepuszczalny dla wilgoci i ciepła. Na szczęście, jako producent około 151,2 mln ton cementu, łatwo jest znaleźć wysokiej jakości ten podstawowy materiał budowlany obficie w Indiach. Niektóre popularne marki, które dotrzymują obietnicy trwałości, to JK Cement, Birla Cement, Ultratech cement, Ambuja Cements i ACC Limited. Ponieważ są to dobrze znane marki, mogą być one nieco drogie, ale warte inwestycji.

Izolowane formy betonu (ICF)

Stosowane w całej Europie ICF to bloki lub panele z pianki poliuretanowej wypełnione betonem. Opisywane jako ściany "wsuwane" pomiędzy materiały izolacyjne, są wybierane ze względu na ich izolację termiczną i doskonale sprawdzają się w miejscach o ekstremalnych wahaniach klimatycznych. W badaniu przeprowadzonym przez Massachusetts Institute of Technology, izolowane budynki z betonu zaoszczędziły 20% energii zużywanej przez budynki o konstrukcji drewnianej w miejscach o zimnym klimacie.

Autoklawowany gazobeton (ACC)

ACC jest lekki, ponieważ posiada wbudowane kieszenie powietrzne, które zapewniają doskonałą izolację, ognioodporność i mogą być łatwo cięte i kształtowane.

Gorący, wilgotny i mokry klimat w kraju tropikalnym, jakim są Indie, bardzo sprzyja rozwojowi pleśni, szczególnie w łazienkach i piwnicach. Poza tym przecieki w ścianach mogą również powodować ataki owadów, rdzę i gnicie. Najlepiej sprawdzają się izolowane ściany betonowe pokryte farbą antypleśniową. Najpopularniejsze firmy malarskie, takie jak Asian Paints i Delux, oferują to w swojej palecie.

Beton pojawia się ponownie jako materiał do ochrony przed wilgocią. Dodatkowa stal o właściwościach wodoodpornych (powłoka odporna na korozję) oraz zewnętrzny cement włóknisty mają tendencję do zatrzymywania wilgoci w zatoce. W tej pięknej białej łazience, zaprojektowanej przez włoski dom designerski Architettura & Servizi, beton chroni łazienkę przed gromadzeniem się wilgoci.

Cegły były używane w starożytnych struktur rzymskich, a nawet w Wielki Mur Chiński, więc jeśli wybrany w prawo, może wytrzymać, ale ma swój sprawiedliwy udział w wadach zbyt. Podobnie, kamień, który istnieje już od epoki kamienia, przechodzi próbę wytrzymałości, ale ma swoje ograniczenia napięciowe i stresowe. W większości nowoczesnych konstrukcji stosuje się beton zbrojony lub prefabrykowany ze stalową konstrukcją nośną, co czyni go doskonałym rozwiązaniem typu "wszystko w jednym".