Chcesz się nauczyć jak założyć ogród, ale nie wiesz od czego zacząć? W tym poście omówię podstawy ogrodnictwa i podam linki do bardziej szczegółowych informacji, abyś mógł pewnie i przyjemnie pracować w ogrodzie. Przygotuj się, aby cieszyć się jedząc najlepsze owoce, warzywa i zioła, jakie kiedykolwiek jadłeś.

#1 - ZDECYDUJ, CO CHCIAŁBYŚ UPRAWIAĆ W SWOIM DOMOWYM OGRODZIE

Zasada nr 1 - Jeśli nie chcesz zjeść plonu, nie uprawiaj go w swoim warzywniaku. (Łamię tę zasadę dla kwiatów. Jadalne czy nie, lubię widzieć przynajmniej kilka w każdym ogrodzie). Skup się na owocach, warzywach lub ziołach, które twoja rodzina lubi najbardziej.

Upewnij się, że Twój najlepszy wybór ma sens dla Twojej okolicy. Określ swoją strefę ogrodniczą oraz przybliżone daty pierwszych i ostatnich mrozów. Jeśli to możliwe, porozmawiaj z odnoszącymi sukcesy ogrodnikami w swojej okolicy, aby dowiedzieć się, które uprawy rosną dobrze, a które nie.

W moim północnym ogrodzie uprawy, których dojrzewanie lub wysokie temperamenty zajmują ponad 100 dni, są ryzykowne. Na przykład, lubimy arbuzy, ale ja trzymam się takich odmian jak Blacktail Mountain (70 dni) zamiast Carolina Cross (90 dni). Mój znajomy ogrodnik z południa, Amber, ma wyzwania z uprawami takimi jak groch, które preferują chłodniejsze temperatury, oraz z uprawami winorośli takimi jak ogórki, które są podatne na mączniaka w wysokiej wilgotności.

Jeśli chcesz mieć tylko mały ogród, nie próbuj wyhodować czegoś w rodzaju gigantycznej dyni, która będzie się rozciągać na bardzo dużym obszarze.

Chcesz zaplanować przechowywanie warzyw, czy tylko tyle, by jadły świeże? Prawdopodobnie najlepiej jest zacząć swój ogród głównie od świeżego jedzenia, ale niektóre warzywa są niezwykle łatwe do przechowywania. Więcej informacji znajdziesz w sekcji 5 Najłatwiejsze do przechowywania warzywa.

#2 - WYBIERZ MIEJSCE, W KTÓRYM ROZPOCZNIESZ SWÓJ OGRÓD

Większość owoców i warzyw potrzebuje pełnego słońca, z minimum pięcioma godzinami bezpośredniego nasłonecznienia w ciągu dnia, aby owocować. Zieleń, zioła i warzywa korzeniowe będą rosły w częściowym cieniu. Ogrody południowe mogą korzystać z późnego popołudnia w cieniu, podczas gdy ogrody północne prawdopodobnie potrzebują całego słońca, jakie mogą uzyskać.

Pomyśl o tym, w jaki sposób będziesz miał dostęp do ogrodu, aby zbierać, podlewać i dbać o swoje rośliny. Zniknięcie z terenu często oznacza zniknięcie z umysłu - i zaniedbany ogród. Unikaj obszarów o silnym wietrze i kieszeniach mroźnych (obszary o małym natężeniu mrozu, w których może osiadać mróz).

Uważaj na dziką przyrodę, szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe i place zabaw dla dzieci. Kiedy po raz pierwszy się tu przeprowadziliśmy, pies naszego sąsiada przypadkowo odwiedzał i krążył po ogrodzie. Było to bardzo trudne dla nowych sadzonek. Teraz psa już nie ma, ale przyjeżdżają jelenie i dzikie króliczki, więc odpowiednio planujemy.

#3 - ZAPLANUJCIE SWOJE RABATY OGRODOWE

Kiedy już wiesz, gdzie chcesz mieć swój ogród, zdecyduj się na rodzaj i rozmiar rabaty (rabat) ogrodowej. Grządki podniesione są atrakcyjne i mogą ułatwiać pracę w ogrodzie, ale także szybciej wysychają. W bardzo suchych miejscach, zatopione rabaty można wykorzystać do gromadzenia dostępnej wilgoci.

Pomyśl o posadzeniu swojego ogrodu w blokach lub grządkach zamiast w pojedynczych rzędach. Łóżka powinny mieć od 3 do 4 stóp średnicy - na tyle wąskie, aby można było dotrzeć do środka z każdej strony. Łóżka powinny mieć około 10 stóp długości lub mniej, aby nie kusiło Cię wchodzenie na grządkę i zagęszczanie ziemi.

Na rabatach ogrodowych należy umieszczać rośliny w rzędach lub w układzie siatki. Celem jest zminimalizowanie ilości chodników i zmaksymalizowanie przestrzeni do uprawy. Dodajesz tylko nawóz i poprawki do gleby do obszaru sadzenia, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Pracuj z roślinami towarzyszącymi, aby przyciągnąć pożyteczne owady i poprawić plony.

Zacznij od małej rośliny i upewnij się, że każda z nich ma wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Nasiona i przeszczepy są malutkie, ale w pełni rozwinięte rośliny mogą być ogromne. Przepełnione rośliny mają trudności z kwitnieniem. Mały, zadbany ogród może produkować tyle samo lub więcej niż duży, źle utrzymany ogród.

Najczęściej spotykane są prostokątne lub kwadratowe rabaty, ale ogranicza je tylko wyobraźnia i umiejętności budowlane. Większość podniesionych zestawów grządek jest prostokątnych, ale możesz także sadzić swój ogród w znalezionych przedmiotach, takich jak stare zbiorniki na wodę dla zwierząt gospodarskich lub odcinki rury spustowej.

Więcej informacji na temat różnych typów grządek i sposobu ich wykorzystania można znaleźć w sekcji "Podniesione łóżka ogrodowe".

OGRODNICTWO PIONOWE

Jeśli uprawiasz pionowo, możesz wycisnąć więcej plonów na mniejszą przestrzeń. Najlepsza książka, jaką znalazłem na ten temat to "How to Grow More Vegetables, (and Fruits, Nuts, Berries, Grains, and Other Crops) Than You Ever Than You Thought Possible on Less Land Than You Can Imagine".

W pionie uprawiam pomidory, fasolę, groszek, ogórki i od czasu do czasu inne rośliny. Sprawdź 10 powodów, dla których warto Garden Up zamiast Out, aby uzyskać więcej szczegółów.

A co jeśli masz podwórko z ograniczoną przestrzenią do uprawy? Weź pod uwagę worki lub pojemniki do uprawy, aby rozpocząć swój ogród. Pojemniki do samodzielnego podlewania są o wiele bardziej wyrozumiałe niż donice z terakoty, które mają tendencję do szybkiego wysychania.