Istnieje kilka rodzajów systemów nawadniania ogrodu. Niektóre z nich wymagają więcej wody niż inne, dlatego warto rozważyć potrzeby konkretnych roślin. Na przykład seler wymaga stałego podlewania przez cały cykl życia, a marchew i słodkie ziemniaki potrzebują wody do wzrostu. Z drugiej strony, brokuły, kalafior i brukselka wymagają bardziej ukierunkowanego podlewania, więc warto wybrać system, który może dotrzeć do strefy korzeniowej rośliny.

Należy również rozważyć łatwość instalacji przy wyborze systemu nawadniania ogrodu. Przyjazny dla użytkownika system nawadniania powinien sprawić, że instalacja będzie szybka i łatwa, i nie będzie wymagała wiele, nawet jeśli nie będzie wymagała instalacji wodnej lub kopania. Wiele systemów będzie również wyposażone w światła LED, aby pomóc monitorować wydajność systemu. Jednak te mają tendencję do być drogie. Aby uczynić swoje życie trochę łatwiejsze, należy rozważyć zakup systemu, który pochodzi z gwarancją. Gwarancja powinna obejmować wszelkie wady systemu.

Przydatny może być również system z regulowanymi dyszami. Możesz dostosować dysze na poszczególnych dyszach do potrzeb swoich roślin. Są one również idealne do ogrodu z podwyższoną rabatą. Oprócz zapewnienia stałego przepływu wody, system nawadniania ogrodu może zapobiec nadmiernemu podlewaniu lub uszkodzeniu gleby.

Sprawdź też: Miododajne rośliny do ogrodu - jakie wybrać?

Innym rodzajem systemu nawadniania ogrodu jest nawadnianie kropelkowe. System ten dostarcza wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin poprzez rozprowadzanie wody w małych kroplach przez pewien okres czasu. Woda wnika głęboko w strefę korzeniową. System ten jest skuteczny w przypadku upraw jednorocznych, które rosną w rzędach. Należy tylko pamiętać o umieszczeniu emiterów w odpowiednich odstępach.

Przed wyborem systemu nawadniania ogrodu należy określić skład gleby. Gleba może się bardzo różnić pod względem zawartości składników odżywczych, właściwości drenażowych i innych cech. Dobra mieszanka gleby zapewnia idealne środowisko wzrostu roślin, a system nawadniania, który jest zoptymalizowany dla danego ogrodu, będzie najbardziej skuteczny. Po uzyskaniu tych informacji można wybrać odpowiedni system nawadniania dla swojego ogrodu. Po dopasowaniu do rodzaju gleby system zapewni roślinom odpowiednią ilość wilgoci i składników odżywczych, których potrzebują, aby się rozwijać.

Systemy węży zraszających to kolejna opcja do rozważenia. Mogą one być korzystne dla ogrodów, ale muszą być używane prawidłowo, aby uniknąć nadmiernego podlewania roślin. Większość systemów węży zraszających nie wymaga żadnej specjalnej instalacji i może być podłączona do każdego króćca wodnego. Można łatwo ustawić te systemy w dowolnym miejscu w ogrodzie.

Można też spróbować systemu zbierania wody deszczowej. Dobry system nawadniania kropelkowego zawiera dużą plastikową beczkę z szerokim ujściem i zakrętką, która zapobiega parowaniu. Będziesz też potrzebował trochę uszczelniacza i małego wiertła. Zestaw zawiera również kilka złączek i dysz. System nawadniania kroplowego jest łatwy w instalacji i posiada automatyczny czasomierz.

Ważne jest również monitorowanie przepływu systemu nawadniania, aby upewnić się, że nie jest on nieszczelny lub zatkany. Jeśli masz przepływomierz, możesz dostosować czas podlewania w zależności od pory roku. Jeśli rośliny zmagają się z problemami w jednym miejscu, będziesz wiedzieć, czy nie ma przecieku.

Inną opcją nawadniania ogrodu jest użycie czujnika wilgotności gleby. Czujnik wilgotności gleby pozwoli Ci zobaczyć, ile wody potrzebują Twoje rośliny, a następnie dostosować system nawadniania do siebie. Ta metoda jest zalecana przez cały sezon wegetacyjny, ponieważ niektóre uprawy potrzebują więcej lub mniej wody. Mierniki wilgotności gleby mierzą poziom wilgotności w skali od suchej do wilgotnej i mają przewodniki dla różnych typów roślin.

Systemy nawadniania kropelkowego to kolejna opcja, która wykorzystuje emitery do podawania wody roślinom. Systemy te oszczędzają wodę poprzez jej równomierne rozprowadzanie. Doskonale nadają się do grządek warzywnych, rabat kwiatowych i pojemników. Zużywają również mniej wody niż inne metody i pomagają zapobiegać chorobom grzybowym. Jeśli planujesz uprawę warzyw, nawadnianie kropelkowe jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Najlepsze systemy nawadniania kroplowego są sprzedawane w zestawach, które zawierają wszystkie części potrzebne do ich zainstalowania.

Emitery są dostępne w różnych rozmiarach i z różnymi wartościami ciśnienia. Mają też różne natężenia przepływu. Wybierz typ, który sprawdzi się w warunkach panujących w Twoim ogrodzie. Niektórzy ogrodnicy lubią prowadzić 1/2-calową linię główną przez rabatę ogrodową i okrążać poszczególne rośliny za pomocą emiterów 3/4-calowych.