Pamiętam, jak kiedyś odwiedziłem dom klienta. Był to dość dziwny dom, który został zaprojektowany i zbudowany przez poprzedniego właściciela. Kiedy szliśmy dookoła i szliśmy na górę, wchodziliśmy do pokoju z podestu na górze schodów. W tym pomieszczeniu jedynym oknem był duży iluminator, szklane okno stałe. Okrągłe, o średnicy około 700 mm, siedziało powyżej poziomu oczu, a jedyny widok był z nieba. Zwrócone było na południe i zapewniało duże oświetlenie pomieszczenia, ale nie dawało żadnego widoku. A widok, który mogli mieć, był wspaniały - zielone, faliste wzgórza i krajobraz. Ale nie można było go zobaczyć, jeśli się na czymś nie stanęło.

Klient powiedział mi: "Co teraz o tym sądzisz? Nie uważasz, że to dziwne, że nie widzimy przez to okno na wysokości oczu?"

Gdy się rozejrzałem, zobaczyłem, że urządzili przestrzeń jako gabinet. Z rozkładu domu i miejsca, w którym znajdowało się to pomieszczenie, było dla mnie dość jasne, że szanse są takie, że poprzedni właściciel używał go również jako domowego biura lub gabinetu.

Początkowo miałem wrażenie, że poprzedni właściciel zaprojektował to okno iluminatora, ponieważ podobał im się jego dziwaczny i organiczny kształt, podobał im się sposób, w jaki wyglądało ono na zewnątrz domu, a także być może nie chcieli być regularnie rozpraszani przez widok na świat zewnętrzny. Być może chcieli wykorzystać przestrzeń, aby skupić się na pracy, którą starali się tam wykonać - a jednocześnie być oświetleni naturalnym, równomiernym, niskim blaskiem, skierowanym na południe światłem.

To właśnie jest możliwe w przypadku okien i drzwi. Możesz celowo tworzyć i projektować otwory okienne i drzwiowe w Twoim domu - w ścianach zewnętrznych i na dachu Twojego domu - aby mieć ogromny wpływ na funkcję i odczucie przestrzeni i pomieszczeń w nim przebywających.

Rozumiejąc, jak dobrać odpowiednie okna i drzwi do naszych domów, musimy być świadomi wszystkich różnych funkcji, jakie mogą spełniać drzwi i okna. Jak to zrobić? Odpowiedz na te 7 pytań:

#1 Co chcesz, aby każde pomieszczenie lub przestrzeń 'robiły'?

Zastanawiając się nad oknami i drzwiami dla każdego pokoju, najpierw zapytaj "Jaką rolę odgrywa ten pokój lub przestrzeń w domu?". Na przykład, może to być przestrzeń mieszkalna, a więc musi być otwarta i przyjazna, łączyć się z otoczeniem i czuć się swobodnie. Lub być może jest to coś bardziej prywatnego jak sypialnia lub łazienka, która potrzebuje mniej ekspozycji i otwartości, i zdolność rzeczywiście zamknąć go całkowicie.

Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci zdecydować, w jaki sposób należy stworzyć otwory w pomieszczeniu, gdzie się znajdują, jak duże są i jak należy je otworzyć.

#2 Jaki rodzaj światła chcecie zapewnić?

Okna i drzwi mogą kontrolować ilość i rodzaj naturalnego światła, które dociera do Twojego domu. Ilość" zmienia się w zależności od tego, jak duży jest otwór - i jak działa - aby wpuścić lub zatrzymać światło. Typ" odnosi się do orientacji, z jaką otwierają się drzwi - czy to na północ, południe, wschód czy zachód - ponieważ każde z nich dostarcza inny rodzaj światła do domu (przeczytaj wskazówki, jak zaprojektować orientację i w jakim kierunku należy się kierować w różnych pomieszczeniach).

#3 Czy możesz wykorzystać te otwory, aby poprawić komfort cieplny Twojego domu?

Zaletą otworu jest to, że może on naturalnie chłodzić i ogrzewać dom - poprzez zapewnienie mu wentylacji. To, w połączeniu z projektowaniem orientacyjnym, może pomóc w radykalnym zmniejszeniu zapotrzebowania na sztuczne ogrzewanie i chłodzenie - i ogólnie rzecz biorąc, może również pomóc poczuć się znacznie lepiej.

Zalecam, aby podczas ustawiania otworów w domu spróbować utworzyć dwa otwory w każdym pomieszczeniu, na dwóch różnych ścianach - albo naprzeciwko siebie, albo pod kątem 90 stopni względem siebie.

Jeśli możesz to zrobić, możesz naturalnie aktywować wentylację pomieszczenia, otwierając te okna i/lub drzwi. To natychmiast stwarza warunki, w których powietrze może być bardzo łatwo pobierane przez pomieszczenie.

To działa również w całym domu. Tworzenie otworów na obu końcach domu (zwłaszcza w wąskich domach lub w domach wielorodzinnych, w których nie ma okien bocznych) i otwieranie przestrzeni między nimi może pomóc w naturalny sposób czerpać powietrze z domu poprzez chłodzenie lub ogrzewanie bryzami.

#4 A co z twoimi innymi zmysłami?

Widok to tylko jeden z naszych zmysłów, a warto pamiętać o otworach w naszym domu, które mogą dostarczyć o wiele bogatszych wrażeń.

Czy są pewne rzeczy, które chciałbyś usłyszeć lub zablokować hałas? Czy masz (lub planujesz mieć) piękny ogród na zewnątrz, który może mieć pachnące kwiaty i mnóstwo ptaków? Ustawienie okna lub drzwi w taki sposób, aby te odgłosy i zapachy docierały do naszego domu (zwłaszcza, jeśli są one zlokalizowane w połączeniu z zasadami wentylacji), może być piękną rzeczą do zrobienia dla naszego domu.

Czy mieszkasz na ruchliwej drodze i musisz blokować hałas ruchu? Być może chcesz mieć widok, ale nie hałas. Czy oznacza to więc podwójne szyby, czy jakieś ekrany? A może wcale nie ma okna.