Ubytki w drewnie są poważnym problemem, z którym borykają się fachowcy pracujący z tym materiałem. Choć drewno jest dość wdzięcznym materiałem, z czasem ulega uszkodzeniom. Możesz im jednak zaradzić lub usunąć je w razie potrzeby.
Usuwanie ubytków w drewnie musi odbywać się z zachowaniem kilku podstawowych zasad. Należy wykazać się bardzo dużym profesjonalizmem. Wykonanie działań „na odczep się” może wywołać odwrotny efekt do zamierzonego. Przede wszystkim drewno może stracić walory estetyczne, ze względu na które zdecydowałeś się je wybrać. Nieprawidłowe uzupełnianie ubytków przyczynić może się także do obniżenia wytrzymałości materiału, a to będzie miało bardzo poważne konsekwencje.
Dlaczego powstają ubytki w drewnie?
Ubytki w drewnie powstają w wyniku naturalnego niszczenia materiału. Z biegiem czasu struktura drewna słabnie i staje się podatna na uszkodzenia mechaniczne. Zwykle nie dzieje się tak jednak przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, dlatego nie musisz się już tym martwić. Wystarczy wybrać drewno budowlane od sprawdzonego dostawcy, a jest nim Best Timber Polska, a otrzymasz materiał bez żadnych ubytków, który nie będzie ich posiadał przez następnych wiele lat.
Drewno z ubytkami jest podatne na wilgoć, zmienne temperatury oraz kontakt z chemikaliami. Uszkodzenia mogą pojawić się w wyniku naturalnego procesu starzenia się materiału, ale też być wynikiem kontaktu z niesprzyjającymi warunkami. Niezależnie od tego, jak drewno został uszkodzone, trzeba działać, i to tak szybko, jak się da. Nie należy dopuścić do dalszej degradacji materiału, ponieważ może to skutkować nieodwracalnymi efektami.
Omówimy konkretne czynniki, które wpływają na degradację drewna konstrukcyjnego:
- Woda – drewno zamaczane tylko w części w wodzie jest narażone na bardzo dużo uszkodzeń. Pęka, traci kolor, rozwijają się w nim mikroorganizmy oraz grzyby.
- Grzyby - gmatwek dębowy, gnilica mózgowata, niszczyca belkowa, niszczyca płotowa, podskórnik zatokowaty to najczęściej atakujące drewno gatunki grzybów. Żywią się celulozą zawartą w drewnie. Objawem, że powoli zaczynają owładać konstrukcję drewnianą jest pojawienie się grzybni. Następnie rozsiewają długie sznury, a z nich wyrastają owocniki. W dalszym etapie dochodzi do butwienia i pękania drewna. Grzyby najczęściej atakują materiały, których wilgotność przekracza 20%, a temperatura zewnętrzna spada poniżej 10 stopni Celsjusza.
- Sinizna – niektóre gatunki grzybów wywołują na powierzchni iglaków, takich jak sosny, świerki i jodły szaroniebieskie przebarwienia. Wpływa to bardzo negatywnie na wygląd drewna, ale nie prowadzi do naruszenia struktury. Zwiększa się jedynie nasiąkliwość drewna konstrukcyjnego. Na siniznę materiał narażony jest przede wszystkim, gdy jego wilgotność przekracza 35%, a temperatura zewnętrzna wynosi od 18 do 25 stopni Celsjusza. Tutaj ciekawostka jest taka, że drewno zaatakowane przez siniznę nie traci walorów konstrukcyjnych, dlatego choroba ta nie ma wpływu na jego wytrzymałość i trwałość.
- Owady - kołatki, tykotki, spuszczele i drwalniki paskowane to najczęstsze owady, jakie atakują drewno. Składają w nim jaja, z których z czasem wylęgają się larwy. Odżywiają się miazgą drewna, a gdy są już większe, ryją w drewnie korytarze, które prowadzą do pękania jego struktury. Drewno zaatakowane przez owady jest poważnie naruszone, traci wytrzymałość na obciążenia, grozi zawaleniem. Co ważne, owady mogą zagnieździć się zarówno w drewnie suchym, jak i wilgotnym. Najczęściej jednak atakują gatunki iglaste.
- Promieniowanie UV – długa ekspozycja drewna na promienie słoneczne jest bardzo niebezpieczna. Prowadzi do powierzchownej erozji. Włókna drewna oddzielają się od siebie, a z czasem powstają nieestetyczne szpary.
Jak wypełnić ubytek w drewnie?
To, czym wypełnisz ubytek, w dużej mierze zależy od jego wielkości, konkretnego rodzaju materiału oraz miejsca jego występowania. Pragniemy podkreślić, że część napraw można wykonać we własnym zakresie. Nie wszystkie wymagają kontaktu z profesjonalistą, choć zawsze jest to dobry sposób na osiągnięcie najlepszych efektów. Niewielkie ubytki usuniesz jednak w domowym garażu, bez większych trudności.
Ubytki w drewnie można uzupełnić szeregiem mas. Bardzo dobrze sprawdzi się mieszanka trocin z lakierem. Można również dosztukować kawałek drewna, aby wpasować go w miejsce uszczerbku. Jeżeli zlecisz to profesjonaliście, wykona zadanie w taki sposób, aby nie było widać przejścia pomiędzy łączeniami obu materiałów.
W sprzedaży dostępne są również gotowe masy, czyli szpachle do drewna, które stanowią uniwersalne wypełnienie. Korzystać mogą z nich zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Ważne jest, aby taką masę dobrać do konkretnego gatunku drewna. Dzięki temu można uzyskać bardzo dobre, trwałe rezultaty.
Pamiętaj, aby po uzupełnieniu ubytków w drewnie zawsze przeprowadzić proces dodatkowej impregnacji. Drewno zyska dzięki temu odporność na wiele kolejnych lat, co pozwoli na jego bezproblemowe użytkowanie.