Regularna wymiana niektórych elementów wewnątrz i na zewnątrz domu poprawi jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Po prostu dodaj te 16 zadań do swojego kalendarza, a będziesz na bieżąco z niezbędnymi i korzystnymi aktualizacjami w domu.

1. Detektory dymu i tlenku węgla

Czujniki dymu działają nawet do 10 lat. Detektory tlenku węgla działają nawet do siedmiu lat. Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Przeciwpożarowej (NFPA) informuje, że pracujące czujki dymu zwiększają o 50 procent szanse przeżycia pożaru w Twoim domu, więc oprócz regularnej wymiany tych urządzeń, pamiętaj o wymianie baterii w obu czujkach przynajmniej raz w roku.

2. Gaśnica

Ładowalne gaśnice trwają do sześciu lat. Jednorazowe gaśnice mają 12-letni okres ważności. Aby mieć pewność, że Twoje gaśnice są gotowe do użycia, sprawdź co miesiąc ciśnieniomierze i sprawdź, czy są nadal naładowane lub pełne. W razie potrzeby naładuj lub wymień gaśnice.

3. Filtry wody

Filtry wody w lodówce powinny być wymieniane raz na pół roku, w przenośnym dzbanku na wodę co dwa miesiące lub 40 galonów, a w całym systemie domowym co trzy do sześciu miesięcy. Ten harmonogram zmniejsza narażenie na szkodliwe bakterie, chemikalia i metale ciężkie podczas nawadniania.

4. Chłodziarka

Planuj wymianę lodówki co 15 lat. Możesz zdecydować się na wcześniejszą wymianę, aby skorzystać z energooszczędnych modeli, zwłaszcza, że 10-letnia lodówka zużywa dwa razy więcej energii niż nowszy model oznaczony symbolem Energy Star.

5. Zmywarka do naczyń

Zmywarka do naczyń może trwać od ośmiu do dziesięciu lat, jeśli regularnie czyścisz wannę, drzwi, akcesoria i inne części. Rozważa zastępować twój zmywarkę do naczyń wokoło roku osiem, jeżeli ty chcesz save pieniądze na twój rachunkach za wodę i energię.

6. Pralka

Jeśli pralka jest regularnie czyszczona i konserwowana, powinna wystarczyć na osiem do 12 lat. Zadania związane z konserwacją mogą obejmować wymianę uszczelki drzwi lub dokręcenie połączeń wody pod pralką w przypadku stwierdzenia nieszczelności. Konieczne może być również wyważenie pralki lub wymiana uchwytu silnika, jeśli pralka emituje nadmierny hałas.

7. Suszarka do ubrań

Wymieniaj całą suszarkę raz na osiem do dziesięciu lat. W międzyczasie, w razie potrzeby, można wymienić wiele części suszarni, w tym pasek napędowy, wałek bębnowy, koło dmuchawy i element grzewczy. Po każdym użyciu należy również oczyścić odpowietrznik suszarni, aby zwiększyć jej wydajność i zapobiec pożarowi.

8. Podgrzewacz wody

Po ośmiu do dwunastu latach będziecie chcieli wymienić podgrzewacz wody. Odwadniać urządzenie dwa razy w roku, aby zmniejszyć gromadzenie się osadów i poprawić wydajność. Dodatkowo, można obniżyć termostat w celu ograniczenia przegrzania i przedłużenia żywotności podgrzewacza wody.

9. Filtry do głowic prysznicowych

Filtry pod prysznic można wymieniać co 6 do 12 miesięcy. Złoża mineralne wpływają na wydajność głowicy prysznicowej, a nagromadzone bakterie wpływają na Twoje zdrowie i funkcję filtra głowicy prysznicowej.

10. Dywan

W idealnych warunkach wykładzina może wytrzymać do 10 lat. Jeśli Twój dywan jest uszkodzony przez zwierzęta domowe lub dzieci, wymień go wcześniej, ponieważ plamy po zwierzętach mogą powodować astmę, alergie lub podrażnienia skóry i oczu.

11. Okna

Okna winylowe trwają zazwyczaj 25 lat lub dłużej, w zależności od producenta. Podczas gdy ty możesz naprawiać caulk lub pogoda-stripping jeżeli ty zauważasz małych przecieków wokoło twój okno, ty chcesz wymieniać twój okno jeżeli rama gnije lub uszczelnienie wokoło okno łamie.

12. Klimatyzator

Nowy klimatyzator należy instalować co osiem do dziesięciu lat. Regularna konserwacja może wydłużyć żywotność klimatyzatora, ale problemy z wilgotnością, wahaniami temperatury lub nadmiernym hałasem sygnalizują, że nadszedł czas na wymianę urządzenia.

13. Piec

Konserwowany piec powinien wytrzymać od 15 do 20 lat. Jeśli zauważysz problemy przed upływem tego czasu, spróbuj wymienić filtr, oczyścić przewody i uszczelnić wszelkie szczeliny w systemie.

14. Pokład drewniany

Nie ma ustawionej ramy czasowej, kiedy należy wymienić drewniany pokład, ale należy uważać, aby nie uszkodzić, w tym papkowatego, odbarwionego lub wilgotnego drewna oraz luźnych poręczy, gwoździ lub śrub. HomeAdvisor sugeruje wymianę tylko uszkodzonych desek pokładowych lub całego pokładu, jeśli jest to konieczne dla zwiększenia bezpieczeństwa i podniesienia atrakcyjności i wartości Twojego domu.

15. Rynny

Rynny aluminiowe wystarczą na 30 lat, jeśli będziesz je regularnie czyścić i konserwować, ale będziesz musiał częściej wymieniać winylowe rynny, ponieważ mogą one łatwo ulec uszkodzeniu. Sprawdzaj rynny i rynny ściekowe po silnych burzach lub przynajmniej dwa razy w roku, aby upewnić się, że są one prawidłowo podłączone do domu i nie przeciekają ani nie przelewają się.

16. Dach

Dachy kryte dachówką metalową lub glinianą trwają do 50 lat. Trzęsienie się drewna lub gontów trwa 30 lat. Gont kompozytowy lub asfaltowy trwa zazwyczaj do 20 lat. Bez względu na to, jaki rodzaj dachu posiada dom, należy go wcześniej wymienić, jeśli zauważy się nieszczelności, obwisłości, skręcenie, pęknięcie lub brak gontu.