Obróbka CNC staje się w tej chwili niezwykle popularna. Pod skrótem CNC kryje się określenie Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Obróbka metali pozwala na nadanie im wymaganych kształtów, dzięki czemu stają się przydatne w innych branżach. Metal jest przy tym dosyć specyficznym materiałem, wymagającym specyficznego podejścia do obróbki. Zmiana jego kształtów czy właściwości fizycznych oraz chemicznych nazywana jest właśnie obróbką metali.

Takiej obróbki można jednak dokonywać na różne sposoby, a jednym z nich jest właśnie obróbka CNC, czyli obróbka metali poprzez skrawanie - warto dodać, że sterowane komputerowo. Co należy wiedzieć na ten temat?Sposoby obróbki metali Obróbka metali przydaje się w wielu branżach. Stąd też metale są obrabiane w licznych zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Istnieją różne metody obróbki metali - może to być obróbka cieplna, plastyczna, albo obróbka skrawaniem. Warto wyjaśnić krótko o co chodzi w każdej z nich. Obróbka cieplna oddziałuje na metal przy pomocy wysokich temperatur. W ramach takiej obróbki zmianie poddawana jest struktura krystaliczna materiału. Do obróbki cieplnej najlepiej nadaje się stal.

Można jednak poddać ją także innego rodzaju obróbce - w tym CNC - jeśli zostanie do tego uprzednio przygotowana. Stosuje się na przykład nasiarczanie. W przypadku obróbki plastycznej zmiany dokonywane są przez odkształcenia plastyczne danego przedmiotu. Można wykorzystywać do tego kłucie, toczenie, ciągnięcie, albo też gięcie. Obróbka CNC - co to oznacza?Obróbka skrawaniem to metoda ubytkowa. Oznacza to, że zmiana danego elementu polega na pozbywaniu się z niego kolejnych warstw czy fragmentów. Na metal oddziałuje się przy pomocy narzędzi skrawających. Dawniej wszystko musiał wykonywać człowiek. W tej chwili zaś mamy do pomocy mnóstwo narzędzi, które możemy kontrolować nie siłą własnych mięśni, a przy pomocy komputera. To właśnie sterowanie numeryczne, czyli CNC. 

W jaki sposób można obrabiać metale skrawaniem?

Wykorzystuje się do tego albo toczenie, albo szlifowanie, albo frezowanie. W procesie toczenia obrabiany materiał jest w ciągłym ruchu, a narzędzie skrawające wykorzystuje jedynie ruch liniowy. Dzięki temu że przedmiot wiruje, jest obrabiany z każdej strony - zgodnie z zaprogramowanymi wytycznymi. Jeśli chodzi o szlifowanie, inaczej jest znane jako obróbka ścierna. W tym procesie ściera się kolejne warstwy obrabianego metalu aż do momentu uzyskania przez niego pożądanego kształtu. Szlifowanie pomaga także nadać przedmiotom wymaganą gładkość, co jest naturalnym rezultatem szlifowania. Z kolei frezowanie dokonywane jest przy pomocy frezarki, wyposażonej w specjalne noże skrawające. To narzędzia wieloostrzowe, które obrabiają w tej chwili metal właśnie przy pomocy sterowania numerycznego. Obróbka CNC jest bardzo przydatna, a przy tym niezwykle praktyczna. Człowiek - specjalista - programuje jedynie maszyny i czuwa nad poprawnością całego procesu. Nie trzeba jednak się męczyć - maszyny wykonują cięższe zadania, pracując przy tym z niezwykłą dokładnością. 

Dowiedz się więcej na https://www.janus.com.pl/obrobka-skrawaniem-cnc/ >>