Jednym z naszych najczęstszych pytań dotyczących wystroju wnętrz jest to, jak mieszać odcienie drewna w wystroju domu w danym pomieszczeniu. Jest to pomysł, który wydaje się prosty, ale może czuć się skomplikowane i przytłaczające, gdy jesteś dekoracji przestrzeni.

Jakiego rodzaju drewnianych mebli potrzebuję? Ile sztuk? I ile różnych odcieni drewna powinienem mieszać? Jak to działa z wszystkimi innymi kolorami w moim pokoju?

Aby pomóc odpowiedzieć na te pytania, dzielimy się naszymi wskazówkami i zasadami dotyczącymi łatwego (i udanego) mieszania odcieni drewna w domu. Po więcej porad i wskazówek wejdź na https://stolarkabp.pl/.

Wskazówka nr 1: Wybierz dominujący odcień drewna

Świetnym miejscem do rozpoczęcia mieszania odcieni drewna jest wybór mebli drewnianych, które mają podobny odcień. Tutaj, tonacja jest ciepła we wszystkich drewnach w przestrzeni (stolik kawowy z ciemnego drewna, krzesła w średnim odcieniu, rustykalny dębowy płaszcz kominka). W ten sposób uzyskuje się bardziej zrównoważony wygląd, dzięki czemu w pomieszczeniu nie odczuwa się nadmiernej ilości ciepłych tonów.

Aby jeszcze bardziej uwydatnić odcienie drewna, opalona skóra dodaje ciepła, podobnie jak dywan, który ma mieszankę ciepłych i chłodnych tonów w swoim wzorze. Trzymając się drewnianych elementów i mebli o cieplejszych odcieniach, stworzono spójny, tonalny wygląd tej przestrzeni.

Gra z odcieniami drewna jest kluczowym elementem rustykalnych przestrzeni, więc jeśli jesteś fanem tego stylu, będziesz chciał eksperymentować z mieszaniem odcieni drewna na różne sposoby. Spójrz na nasze pomysły na rustykalny wystrój wnętrz, aby znaleźć inspirację do łączenia drewnianych elementów w Twoim domu.

Wskazówka nr 2: Ogranicz się do kilku odcieni drewna

Innym prostym podejściem do mieszania odcieni drewna jest ograniczenie się do dwóch lub trzech wykończeń. Jednym ze sposobów, aby to zrobić jest połączenie różnych kawałków drewna w jasnych, średnich i ciemnych odcieniach. Możesz to zobaczyć w tym pokoju, z jasnym odcieniem drewna na krzesłach, średnim odcieniem drewna na stole i ciemnym drewnem na szafce.

Ta sama zasada utrzymywania się w cieplejszym spektrum drewna dla spójnego tonu jest kluczowa. Ułatwia to mieszanie i dopasowywanie elementów, ponieważ wszystkie odcienie są komplementarne względem siebie. Więc jeśli idziesz ciepły, opierać wszystkie ciepłe; jeśli idziesz chłodny, idź z zakresu jasnych odcieni drewna. Zrównoważona przestrzeń generalnie będzie miała tylko ciepłe lub chłodne tony na spektrum.

Wskazówka nr 3: Skontrastuj jasne i ciemne drewno

W najprostszych słowach, mieszanie odcieni drewna polega na grze kontrastami. Możesz być w tym bardzo subtelny lub bardzo dramatyczny. Aby uzyskać odważny wygląd, możesz skontrastować jasne drewniane wykończenia z ciemnymi drewnianymi meblami, tworząc przestrzeń o wysokim kontraście, taką jak ten pokój. Słoje drewna na stole są mniejsze, podczas gdy słoje na szafce i drewnianej podłodze są większe i bardziej szczegółowe, które są subtelne same w sobie, ale wizualnie uderzające, gdy są umieszczone razem.

Ważne jest, aby pamiętać, że zawsze grasz z dwoma końcami jasnego i ciemnego spektrum, czy idziesz z ciepłymi odcieniami drewna lub chłodniejszymi odcieniami drewna lub obu, jak w tej przestrzeni.

Wskazówka nr 4: Nie zapomnij o wykończeniach i fakturach drewna

Kiedy mówimy o fakturach drewna, mamy na myśli usłojenie, wykończenie i ogólny wzór, który często widać na drewnianych meblach. Zwrócenie uwagi i zabawa z różnymi teksturami to kolejny sposób na mieszanie odcieni drewna. Łatwym podejściem jest utrzymanie tej samej ogólnej tekstury drewna w przestrzeni, jak w przypadku tej jadalni. To natychmiast pomaga stworzyć bardziej spójny i konsekwentny wygląd i odczucia.

Najlepszym sposobem, aby myśleć o fakturze drewna jest użycie drewnianych podłóg jako punktu wyjścia. Jeśli nie masz drewnianych podłóg, spójrz na swoje ściany lub inne drewniane elementy w swoim domu jako przewodnik (szafki, drzwi, itp.). Znajdź podobne słoje drewna i wykończenia, które grają poza tymi teksturami drewna. To sprawi, że znalezienie elementów, które do siebie pasują będzie o wiele łatwiejsze niż myślisz.

Wskazówka nr 5: Drewniane podłogi to też tonacja

Mówiąc o drewnianych podłogach, nie zawsze muszą one dyktować, do którego drewna możesz dążyć, i możesz łatwo grać nimi w górę lub w dół, w zależności od tego, jak mieszasz odcienie drewna w swojej przestrzeni. Na przykład, podłogi z ciepłego drewna będą wyglądały na zrównoważone z meblami z ciepłego drewna, podczas gdy podłogi z jasnego drewna mogą wyróżniać się pod elementami z ciemniejszym odcieniem drewna.

Jeśli masz drewniane podłogi, kluczowe jest, aby pomyśleć o tym, jak zrównoważyć je z innymi odcieniami drewna. Najprostszym sposobem jest dodanie dywanu lub dwóch, aby pomóc przełamać rzeczy wizualnie. Jest to również świetne rozwiązanie, jeśli nie przepadasz za drewnem swoich podłóg; przyciągające wzrok dywaniki, które grają w kolory i wzory Twoich mebli pomogą odciągnąć uwagę od podłogi. W tym salonie, bez dywanu, drewno na podłodze i meble byłyby przytłaczające. Zamiast tego, dywan pomaga wyrównać tekstury drewna i zakotwiczyć przestrzeń w spójnym wyglądzie.