Malowanie wnętrz to jeden z tych projektów renowacji domu, który graniczy z zabawą. Powolne, drwiące projekty, takie jak przebudowy kuchni, wymagają długiego czasu, zanim zobaczysz rezultaty. Ale malowanie oferuje natychmiastowe rezultaty i dramatyczne zmiany. Jednak dla wielu użytkowników malowanie krawędzi farb - praktyka polegająca na doprowadzaniu farby do krawędzi sufitów, elementów wykończeniowych lub złączy ściennych przy jednoczesnym zachowaniu ostrości i unikaniu kroplówek - może być doświadczeniem łamiącym nerwy, które nie jest niczym innym jak zabawą.

Obrzeża malarskie oferują obiecującą obietnicę wyrazistych krawędzi malarskich, wykonanych nie techniką wycinania lub maskowania farbą, ale przy pomocy schludnego narzędzia, które utrzymuje krawędzie dla Ciebie.

Techniki krawędziowania farb

Malując wnętrza, masz trzy główne metody rysowania idealnej krawędzi farby: wycinanie, maskowanie lub użycie obrzeża do malowania.

Cięcie

Profesjonalni malarze zazwyczaj wybierają technikę wolnostojących wcięć przy oklejaniu pomieszczeń. Jednak niewielu niedoświadczonych malarzy majsterkowiczów może z powodzeniem ciąć farbę bez opadania na drugą stronę. Przycinanie polega na doświadczeniu i cierpliwości.

Maskowanie wyłączone

Kolejną alternatywą jest maskowanie niepomalowanej strony taśmą malarską. Ale maskowanie jest czasochłonne, wymaga aż pół godziny, aby zamaskować małe pomieszczenie z jednymi drzwiami i jednym oknem. Jeśli w pomieszczeniu występują takie zawiłości jak np. wypraski koronowe i mocowania ścienne, czas maskowania wydłuża się. Wysokiej jakości taśma malarska, która nigdy nie może być ponownie użyta, jest bardzo droga.

Taśma malarska jest skuteczna, ale nie idealna. Taśma, która wydaje się być prosta, gdy ją nakładasz, może mieć lekką krzywiznę.

Obrzynarka do malowania

Wszystkie obrzeża malarskie obiecują wyeliminować chaos odosobnionego malowania. Obrzeża malarskie zazwyczaj przesuwają się lub toczą i używają niepomalowanej powierzchni jak toru, aby utrzymać je w linii. Obrzeża malarskie, będące specjalistycznym narzędziem, mogą być drogie. Poza wymianą podkładek lub rolek, jest to koszt, który pozostaje statyczny tak długo, jak długo narzędzie pozostaje w stanie działania. Kontrastuje to z kosztem ciągłego zakupu taśmy malarskiej.

Obrzeża malarskie to samodzielne narzędzia przeznaczone wyłącznie do rysowania prostych linii wzdłuż krawędzi pól (lub głównych) powierzchni. Całkowicie eliminują wcięcie, taśmę malarską i taśmę maskującą, pozwalając na prowadzenie farby bezpośrednio wzdłuż obszarów, które nie są przeznaczone do malowania.

Obrzeża malarskie są zwykle używane do malowania ścian, np. nad listwami przypodłogowymi, pod listwą wieńczącą, wokół listew okiennych i drzwiowych oraz na styku dwóch ścian, np. na ścianach akcentujących.

Rodzaje obrzeży malarskich

Żadna obrzynarka do farb nie jest idealna. Każda obrzynarka do farb posiada swój własny zestaw ograniczeń i pozytywów, a wiele z Twoich sukcesów z obrzynarką do farb jest kwestią dopasowania Twoich umiejętności i temperamentu do obrzynarki do farb. Obrzeża malarskie występują w dwóch rodzajach: obrzeża typu wałek lub obrzeża typu pad.

Obrzutki malarskie Spreader

Do rozprowadzania obrzeży używaj podkładki, która rozprowadza farbę na całej powierzchni. W niektórych przypadkach farba może być podawana z tubki lub pad może wymagać ponownego załadowania z puszki z farbą lub tacki na farbę.

Obrzutki malarskie typu Spreader są zazwyczaj najtańszym rodzajem obrzeża; niektóre z nich kosztują nawet mniej niż 10 dolarów. Przy niższych kosztach inwestycyjnych, możesz czuć się bardziej komfortowo kupując obrzynarkę do farby rozsiewającej niż obrzynarkę rolkową.

Obrzeża pokryte farbą mają tendencję do rozmazywania farby, a nie do nakładania jej pędzlem. Linie są nieuniknione, ale można je pomalować kolejnymi nakładami obrzeża lub pędzlem.

Obrzeża z farbą wałeczkową

Obrzeża walcowe kładą większość farby przy pomocy niewielkiego, falistego pokrycia wałka farbą. Niektóre marki posiadają metalową lub plastikową osłonę zapobiegającą nachylaniu się farby na drugą stronę.

Accubrush MX i XT to dwie z najbardziej popularnych obrzutek do farby w stylu wałka. Chociaż są drogie, obrzeża do malowania Accubrush na ogół wykonują lepszą pracę niż obrzeża z podkładem.

Wskazówki dotyczące zakupu obrzeża malarskiego

  • Jeśli obrzynarka posiada specjalny wałek lub pad, który jest trudny do znalezienia lub jest bardzo kosztowny, całkowity koszt rakiety obieraczki.
  • Jaki jest najwyższy punkt krawędzi obrzeża? W przypadku niektórych obrzeży może to być mały pędzel. Dla innych jest to metalowa lub plastikowa osłona. Inne obrzeża mogą nie mieć zdefiniowanego punktu krawędzi, poza samą obrzeżem.
  • Obrzeża malarskie muszą się poruszać. Obrzeża rolkowe poruszają się z najmniejszym tarciem, ale prędkość może być trudna do kontrolowania. Obrzeża w kształcie tamponu są łatwe do kontrolowania, ale farba ma tendencję do rozmazywania się.